Изкуството да се будиш с настроение.

Да се будиш с настроение, е истинско изкуство. А как се будиш сутрин, често е определящо за целия ден, който предстои.

Затова си заслужава да „се поразровим” в темата за съня и пробуждането – винаги в компанията на чаша ароматно кафе, приготвено с кафе машините на Philips. Последното поколение кафе машини на Philips са оборудвани с цветен дисплей и SilentBrew технология, за да започва денят ни по най-добрия възможен начин: с приятни цветове и хармонични звуци.

Макар и темата за съня да е необятна, нека започнем отнякъде: например с трите различни хронотипа, на които хората се делят според техния ритъм на сън – „Сова”, „Гълъб” и „Чучулига”.

научи повече

Концепцията за хронотипите се появява през 90-те години на 20 век и цели да опише хода на биологичния ни ритъм. Нейната поява е естествено следствие от осъзнаването, че между „просто сън” и „качествен сън” има голяма разлика. А безспорно добрият сън слага основите на доброто събуждане, което пък от своя страна води след себе си един прекрасен ден.

Натисни старт и попълни въпросника, за да видиш кой е твоят хронотип.  

Хронотип „Сова“

Това означава, че се чувстваш по-бодър и продуктивен вечер.  Сутрините не са „силата” на „Совите“, но колкото повече напредва денят, толкова се подобрява и тяхното настроение.

Често „Совите“ са по-креативни, отворени към нови преживявания и могат да проявяват по-високи нива на екстраверсия. За тях е по-присъщо да поемат рискове и да търсят нови преживявания.

Макар че се адаптират лесно към работата късно вечер, могат да имат значителни затруднения с ангажиментите рано сутрин и традиционното работно време.

Хронотип „Гълъб“

Това е смесен хронотип, който съчетава черти и на „Совата“, и на „Чучулигата“ и означава, че ти се адаптираш спрямо ситуацията.

„Гълъбите“ обичайно са стабилни в настроението си през деня – без екстремни пикове или спадове. Често се характеризират с баланс на чертите на двата основни хронотипа, еднакво активни и сутрин, и вечер.

Възможно е да са по-гъвкави и прагматични в подхода си към ежедневните ангажименти. Обикновено са балансирани – не са прекалено предпазливи, но и не се излагат на прекомерни рискове.

Хронотип „Чучулига“.

„Чучулигите“ си лягат рано, стават рано и се чувстват по-работоспособни сутрин. Обичайно за „Чучулигите“ е, че настроението им се запазва относително стабилно през целия ден.

Сред личностните им качества се нареждат стабилността и предпочитанието към рутинни дейности. Обикновено са по-консервативни и избягват да поемат рискове.

Може да им е по-трудно да се адаптират към графици или дейности, които не са съобразени с естествения им ритъм на сън.  

Тези 3 хронотипа ни вдъхновиха за създаването на 3 авторски аларми с помощта на саунддизайнера Стефан Симеонов - Стефосникът, консултирани с д-р Тодор Георгиев, експерт по медицина на съня, и базирани на проучвания за съня и звуците, с които е добре да се будим сутрин.

ЕТО И СТЪПКИТЕ ЗА СВАЛЯНЕ НА МЕЛОДИЯТА СПРЯМО УСТРОЙСТВОТО ВИ:

Android

1. Свали мелодията от линка.
2. Влез в настройките на сутрешната си аларма.
3. Сложи сваления файл като мелодия за сутрешната си аларма.

iOS

1. Свали мелодията от линка на компютъра си.
2. Качи я в музикалната библиотека на телефона си чрез iTunes.
3. Когато избираш мелодия за алармата, избери опцията “Pick a song”.
4. Ще се отвори музикалната библиотека на телефона ти, където ще намериш свалената мелодия.
5. Избери мелодията за сутрешната си аларма.

Последните проучвания на звуците, които са препоръчителни за събуждане, сочат, че най-добре се възприемат ритмичните мелодии, които имат времетраене около минута, използват една и съща тема, която се развива или повтаря средно 2 или 3 пъти, като за предпочитане е тяхното начало да бъде в кресчендо. Добре е да звучат доминантно около 500 Hz или да бъдат в тоналност C5. Препоръчва се да не бъдат нито много бавни, нито много бързи, а около 100 – 120 удара в минута.

Научи повече за кафе машините и виж техните характеристики, които ще направят утрото страхотно, а утрото от своя страна целия ден.